Jaką pompę ciepła wybrać – poradnik

W każdym domu konieczne jest zapewnienie ciepła do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Coraz częściej w lecie przydatne okazuje się też chłodzenie. Wszystko to może zagwarantować pompa ciepła. To świetna inwestycja ze względu na możliwość oszczędności, utrzymania komfortu w domu oraz dbałość o środowisko naturalne. Wyróżnić można pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne. Która z nich będzie najlepsza?

 

Pompa ciepła gruntowa

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje ciepło zawarte w ziemi. Wyróżnia się wysoką wydajnością. To często wybierane przez Polaków rozwiązanie ze względu na jego dopasowanie do panujących warunków klimatycznych. Instalacja przybiera formę kolektorów poziomych lub sond pionowych. Wśród atutów tej opcji należy wymienić wykorzystanie stałej, dodatniej temperatury gruntu. Największa wada to z kolei wysoki koszt odwiertów.

 

Pompa ciepła wodna

Wodną pompę ciepła charakteryzuje wysoka wydajność energetyczna. Do wad tej opcji należą duże koszty inwestycyjne. Należy mieć na uwadze, że na niewielu działkach podziemne cieki wodne są na tyle duże, by móc wykorzystać je do ogrzewania. Częstą przeszkodę stanowi też niewłaściwy skład wody. Warte uwagi jest natomiast użycie wód do ogrzania budynku po ułożeniu kolektora na dnie stawu lub rzeki. Niewiele działek posiada jednak dostęp do takich zasobów.

 

Pompa ciepła powietrzna

To rozwiązanie cieszy się największą popularnością. Źródło ciepła stanowi pobierane z zewnątrz powietrze. Systemy można podzielić na nadmuchowe i wodne oraz te typu monoblok i split. Pompa powietrzna nadaje się do użytku w każdych warunkach, bez względu na wielkość działki i panujące na niej warunki. Montaż nie jest skomplikowany, a koszty inwestycyjne są stosunkowo niskie. Wadę urządzeń stanowi natomiast spore zużycie prądu podczas niskich temperatur, dlatego warto je połączyć z instalacją fotowoltaiczną.

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Przed wyborem pompy ciepła należy zastanowić się, czy będzie ona głównym czy pomocniczym źródłem ogrzewania. Znaczenie ma też powierzchnia działki i budynku. Najrzadziej wybierane są wodne pompy ciepła, natomiast najczęściej - powietrzne.