Czy mogę użyć pompy ciepła do jednoczesnego ogrzewania C.O i C.W.U.? Czy pompa da radę?

Wielki bum budowlany trwa w najlepsze. Nowe domy powstają jak grzyby po deszczu. Osoby planujące remont lub budowę własnego dachu nad głową, często stają przed poważnym dylematem, dotyczącym kwestii systemu ogrzewania budynku. Jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Co będzie rozwiązaniem efektywnym, wygodnym, a jednocześnie najbardziej ekonomicznym? Idealnym wariantem może się okazać instalacja pompy ciepła…

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompy ciepła to, krótko mówiąc, bardzo efektywne, nowoczesne urządzenia grzewcze, które z powodzeniem dostarczają energię cieplną do domów, budynków użyteczności publicznej, a nawet niewielkich przedsiębiorstw. Mogą ogrzewać sam budynek, ale stanowią także świetne rozwiązanie dla ogrzewania wody użytkowej.

Zasilanie cieplne budynku pochodzi w tym przypadku – w znacznej mierze – wprost ze środowiska naturalnego. Energia słoneczna zakumulowana w gruncie, wodzie lub w powietrzu atmosferycznym, przy pomocy energii elektrycznej przekształcana jest w tzw. ciepło grzewcze. Ciepło pochodzące z tego rodzaju źródeł określane jest mianem dolnego źródła ciepła. Z kolei instalacja grzewcza, zamontowana w budynku, wraz z całą infrastrukturą zasilającą układ energetyczny, nazywana jest górnym źródłem ciepła.

Jednoczesne ogrzewanie budynku i wody użytkowej z wykorzystaniem pompy ciepła

Większość dostępnych na rynku pomp ciepła to urządzenia, które są dedykowane do ogrzewania budynków oraz ciepłej wody użytkowej. Zaliczyć do nich należy następujące rodzaje tych urządzeń: pompy powietrzne (powietrze-woda, powietrze-powietrze), pompy gruntowe, pompy wodne.

Portfolio producentów oraz możliwości technologiczne, dotyczące pomp ciepła rozwijają się bardzo prężnie. W kolejnych latach należy się więc spodziewać, że coraz więcej polskich domów będzie wyposażonych w ten efektywny i uzasadniony ekonomicznie system źródła ciepła.

Pompy powietrze woda, wykorzystywane obecnie, nie tylko mogą ogrzewać jednocześnie dom oraz wodę, ale trzeba powiedzieć, że świetnie sobie radzą z tym zadaniem. „