Pompa ciepła czy piec na pellet?

W dobie rosnących cen opału warto rozejrzeć się za alternatywnymi źródłami ogrzewania domu. Dziś przyjrzymy się pompom ciepła i kotłom na pellet. Jedno i drugie jest rozwiązaniem proekologicznym. Jakie poza tym są ich zalety?

Zalety pompy ciepła

Bez wątpienia należy tu wymienić niższe koszty eksploatacji. Przy ostrożnych szacunkach możemy przyjąć, że całościowy koszt ogrzania budynku w sezonie grzewczym, będzie o 40% niższy, niż w przypadku kotła na pellet.

Kolejną zaletą jest wszechstronność. Pompa ciepła przydaje się nie tylko zimą do ogrzewania. Z jej pomocą latem możemy chłodzić pomieszczenia, pełni więc funkcję klimatyzatora. Dzieje się to w dwojaki sposób. Pasywny (neutralny) to nic innego jak oddawanie nadmiaru ciepła do gruntu. Aktywny, wykorzystujący pracę sprężarki.

Pompa ciepła jest bezobsługowa

Warto zaznaczyć, że w związku z wprowadzoną dla nowo budowanych domów dyrektywą, pompa ciepła to optymalne źródło ogrzewania umożliwiające spełnienie warunku zeroenergetyczności.

Kocioł na pellet: Jakie są jego zalety?

Pellet jako opał jest rozwiązaniem bardzo czystym. Porównując go np. do węgla, okazuje się, że podczas spalania emituje bardzo mało szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu i tlenki siarki. Dwutlenek węgla został wcześniej pobrany przez rośliny, z których wyprodukowano pellet, toteż spalając go, nie emitujemy „nowego” dwutlenku węgla do atmosfery.

Obsługa kotła na pellet wymaga niewiele czasu w porównaniu do innych kotłów na paliwa stałe. Co prawda potrzebne jest regularne czyszczenie, na które należy przeznaczyć około 1,5 godziny tygodniowo, ale za to popiół może być użyty jako nawóz.

Dodatkowo warto zauważyć, że pellet jest produktem ubocznym przemysłu drzewnego i stolarskiego. Pochodzi więc z biomasy, co czyni go surowcem biodegradowalnym.

Posumowanie

Oba rozwiązania są godne polecenia. To ekologiczne i ekonomicznie uzasadnione rozwiązania. Biorąc jednak pod uwagę bezobsługowość, niższe koszty eksploatacji, możliwość uzyskania dofinansowania na zakup oraz całkowity brak emisji szkodliwych substancji to jednak pompy ciepła wysuwają się na prowadzenie.

Czym ogrzewać dom? Wybierz kotły na pellet!

Dom można ogrzewać na różne sposoby. Jedną z możliwości jest pellet. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się to paliwo oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Kocioł na pellet – najważniejsze informacje

Dobry kocioł na pellet to inwestycja na lata. Jednak przed jego zakupem należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Duże znaczenie ma moc grzewcza, a także sprawność spalania i wyposażenie kotła.

Kotły na pellet wypierają konwencjonalne źródła ciepła. Paliwo, którym są napędzane jest o wiele bardziej korzystnym materiałem niż węgiel czy drzewo. Pellet jest odnawialnym źródłem energii, które jest zgodne z wymaganiami antysmogowymi.

Pellet

Pellet to rodzaj paliwa, który w ostatnich latach stał się coraz bardziej popularny. Jest on tworzony z odpadów drzewnych jak wióry, zrębki czy trociny. W stosunkowo niewielkiej objętości produktu znajduje się sporo substancji.

Paliwo to ma bardzo parametry energetyczne, a także jest bardzo łatwe w użytku. Świadectwem ich jakości są specjalne certyfikaty.

Obecnie na rynku dostępne są bardzo zaawansowane kotły na pellet, które spełniają wszystkie wymagania energetyczno – emisyjne klasy 5. Niektórzy producenci dodatkowo oferują specjalne zbiorniki na pellet, które umożliwiają przechowywanie większej ilości pelletu.

Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania domu, z pewnością warto rozważyć zakup kotła na pellet. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które zasługuje na sporą uwagę. Kotły na pellet są dostępna w bardzo atrakcyjnych cenach. Nowoczesne modele są wyposażone z specjalne sterowniki, moduły internetowe oraz pojemne zasobniki na paliwo. Bez względu na wybrany model, można powiedzieć, że kocioł na pellet to praktyczny i ekologiczny system grzewczy, z którego każdy użytkownik z pewnością będzie zadowolony.