Korzyści jakie przynosi ogrzewanie pompą ciepła

W ostatnim czasie w szybkim tempie rosną koszty ogrzewania. W tej sytuacji wiele osób zastanawia się nad inwestycjami, które nie tylko obniżą koszty ale będą także służyć ekologii. Bardzo dobrym tego przykładem są pompy ciepła.

 

Czym są pompy ciepła?

Główną funkcją tych urządzeń jest ogrzewanie wnętrz. Zasada działania pompy ciepła jest bardzo podobna do tej, jaka występuje w lodówkach. Różnica polega jednak na tym, że pobrana energia zostanie wykorzystana do ogrzewania wnętrz. W przypadku pomp ciepła głównymi źródłami wspomnianego ciepła mogą być powietrze, grunt albo woda.

Pompy ciepła zastępują kotły zasypowe. W urządzeniach tych występują dwa źródła ciepła a ich działanie sprowadza się do przepompownia powietrza pomiędzy źródłem dolnym a górnym. Aby instalacja mogła właściwie spełniać swoje funkcje, muszą w niej występować takie elementy jak: sprężarka, zawór dławiący, czynnik chłodniczy, skraplacz a także parownik. Wiele osób mylnie sądzi, że pompy ciepła same wytwarzają końcowe ciepło. Tymczasem one zajmują się właśnie przepompowywaniem ciepła. Aby inwestycja w pompę ciepła przyniosła dobre efekty, pompa musi być właściwie dobrana do zapotrzebowania na ciepło, jakie występuje w konkretnym domu. Warto więc korzystać z porad fachowców, którzy potrafią idealnie dobrać parametry.

Osoby planujące nabyć pompę ciepła często zastanawiają się także nad wyborem konkretnej pompy. Okazuje się, że pod względem kosztów eksploatacji bardziej opłaca się wybrać pompę gruntową. Jednocześnie ten rodzaj pomp odznacza się wysokim kosztem montażu. Sytuacja odwrotna występuje w przypadku pomp powietrza.

 

Jakie korzyści można uzyskać dzięki inwestycji w pompę ciepła?

Najważniejsze zalety związane z pompami ciepła to niskie koszty ogrzewania, bezobsługowość oraz bezpieczeństwo. Warto też pamiętać, że są to urządzania, które służą ekologii, bo nie występuje tu emisja spalin. Bardzo ważne jest także to, że do zasilania pompy ciepła w domu można wykorzystać samodzielnie wyprodukowaną energię elektryczną, która pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Przy takiej kombinacji koszty ogrzewania będą zdecydowanie najniższe. Pompa ciepła to także ogromna wygoda. Urządzenie to nie wymaga stałego nadzoru. Wystarczy je prawidłowo ustawić i będzie samo wykonywać właściwą pracę.

Jaką pompę ciepła wybrać – poradnik

W każdym domu konieczne jest zapewnienie ciepła do ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Coraz częściej w lecie przydatne okazuje się też chłodzenie. Wszystko to może zagwarantować pompa ciepła. To świetna inwestycja ze względu na możliwość oszczędności, utrzymania komfortu w domu oraz dbałość o środowisko naturalne. Wyróżnić można pompy ciepła gruntowe, wodne i powietrzne. Która z nich będzie najlepsza?

 

Pompa ciepła gruntowa

Gruntowa pompa ciepła wykorzystuje ciepło zawarte w ziemi. Wyróżnia się wysoką wydajnością. To często wybierane przez Polaków rozwiązanie ze względu na jego dopasowanie do panujących warunków klimatycznych. Instalacja przybiera formę kolektorów poziomych lub sond pionowych. Wśród atutów tej opcji należy wymienić wykorzystanie stałej, dodatniej temperatury gruntu. Największa wada to z kolei wysoki koszt odwiertów.

 

Pompa ciepła wodna

Wodną pompę ciepła charakteryzuje wysoka wydajność energetyczna. Do wad tej opcji należą duże koszty inwestycyjne. Należy mieć na uwadze, że na niewielu działkach podziemne cieki wodne są na tyle duże, by móc wykorzystać je do ogrzewania. Częstą przeszkodę stanowi też niewłaściwy skład wody. Warte uwagi jest natomiast użycie wód do ogrzania budynku po ułożeniu kolektora na dnie stawu lub rzeki. Niewiele działek posiada jednak dostęp do takich zasobów.

 

Pompa ciepła powietrzna

To rozwiązanie cieszy się największą popularnością. Źródło ciepła stanowi pobierane z zewnątrz powietrze. Systemy można podzielić na nadmuchowe i wodne oraz te typu monoblok i split. Pompa powietrzna nadaje się do użytku w każdych warunkach, bez względu na wielkość działki i panujące na niej warunki. Montaż nie jest skomplikowany, a koszty inwestycyjne są stosunkowo niskie. Wadę urządzeń stanowi natomiast spore zużycie prądu podczas niskich temperatur, dlatego warto je połączyć z instalacją fotowoltaiczną.

 

Co wziąć pod uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Przed wyborem pompy ciepła należy zastanowić się, czy będzie ona głównym czy pomocniczym źródłem ogrzewania. Znaczenie ma też powierzchnia działki i budynku. Najrzadziej wybierane są wodne pompy ciepła, natomiast najczęściej - powietrzne.

 

Czy mogę użyć pompy ciepła do jednoczesnego ogrzewania C.O i C.W.U.? Czy pompa da radę?

Wielki bum budowlany trwa w najlepsze. Nowe domy powstają jak grzyby po deszczu. Osoby planujące remont lub budowę własnego dachu nad głową, często stają przed poważnym dylematem, dotyczącym kwestii systemu ogrzewania budynku. Jaki rodzaj ogrzewania wybrać? Co będzie rozwiązaniem efektywnym, wygodnym, a jednocześnie najbardziej ekonomicznym? Idealnym wariantem może się okazać instalacja pompy ciepła…

Pompa ciepła – co to takiego?

Pompy ciepła to, krótko mówiąc, bardzo efektywne, nowoczesne urządzenia grzewcze, które z powodzeniem dostarczają energię cieplną do domów, budynków użyteczności publicznej, a nawet niewielkich przedsiębiorstw. Mogą ogrzewać sam budynek, ale stanowią także świetne rozwiązanie dla ogrzewania wody użytkowej.

Zasilanie cieplne budynku pochodzi w tym przypadku – w znacznej mierze – wprost ze środowiska naturalnego. Energia słoneczna zakumulowana w gruncie, wodzie lub w powietrzu atmosferycznym, przy pomocy energii elektrycznej przekształcana jest w tzw. ciepło grzewcze. Ciepło pochodzące z tego rodzaju źródeł określane jest mianem dolnego źródła ciepła. Z kolei instalacja grzewcza, zamontowana w budynku, wraz z całą infrastrukturą zasilającą układ energetyczny, nazywana jest górnym źródłem ciepła.

Jednoczesne ogrzewanie budynku i wody użytkowej z wykorzystaniem pompy ciepła

Większość dostępnych na rynku pomp ciepła to urządzenia, które są dedykowane do ogrzewania budynków oraz ciepłej wody użytkowej. Zaliczyć do nich należy następujące rodzaje tych urządzeń: pompy powietrzne (powietrze-woda, powietrze-powietrze), pompy gruntowe, pompy wodne.

Portfolio producentów oraz możliwości technologiczne, dotyczące pomp ciepła rozwijają się bardzo prężnie. W kolejnych latach należy się więc spodziewać, że coraz więcej polskich domów będzie wyposażonych w ten efektywny i uzasadniony ekonomicznie system źródła ciepła.

Pompy powietrze woda, wykorzystywane obecnie, nie tylko mogą ogrzewać jednocześnie dom oraz wodę, ale trzeba powiedzieć, że świetnie sobie radzą z tym zadaniem. „

Czy obsługa pieca na pellet jest skomplikowana? Czy z obsługą poradzą sobie osoby starsze?

Ogrzewanie domów i zapewnienie ciepłej wody to temat poruszany szczególnie przed i w czasie okresu grzewczego. Wykorzystanie dostępnych nowoczesnych technologii pozwala nie tylko na usprawnienie czynności związanych z uzyskaniem wymaganej temperatury, ale również na zmniejszenie kosztów.

Piec na pellet, piece tradycyjne – czym się różnią.

Wykorzystanie pelletu drzewnego jako źródła ciepła w gospodarstwach domowych w ostatnich latach stało się niezwykle popularne. Nie wszyscy użytkownicy domów i mieszkań zdążyli się jednak zapoznać z tym nośnikiem energii. Obco brzmiąca nazwa nadaje pewien rys czegoś zupełnie nieznanego. A przecież jest to materiał stary jak zawody związane z obróbką drewna. Pellet bowiem to nic innego jak sprasowane w odpowiednia formę odpady powstałe przy produkcji na przykład mebli.

Pellet można w zasadzie spalać w każdym piecu, ale do pełnego, ekonomicznego wykorzystania jego właściwości energetycznych niezbędny jest specjalnie zaprojektowany piec z podajnikiem.

Piec na pellet – kto może go obsługiwać?

Obsługa pieca na pellet jest niezwykle prosta, co powoduje, że stanowi on doskonałe rozwiązanie dla osób starszych, które same muszą zadbać o ogrzewanie domu.

Przed podjęciem decyzji o wyborze rodzaju ogrzewania pojawia się wiele pytań. Przede wszystkich zastanawiamy się, ile to będzie kosztować. Jednak bardzo częste pytanie, jakie słyszą sprzedawcy i doradcy brzmi ,,czy osoba starsza poradzi sobie z obsługą takiego pieca”?

Odpowiedź jest jednoznaczna, a argumenty przemawiające za zamontowaniem pieca na pellet przeważają nad wątpliwościami. Szczególnie w przypadku osób starszych należy z uwagą pochylić się nad wyeksponowaniem zalet.

Po pierwsze, piec musi być zainstalowany przez osobę do tego przeszkoloną i uprawnioną, co daje gwarancję bezpieczeństwa i sprawnego działania. Po drugie, obecnie produkowane piece na pellet posiadają takie usprawnienia elektroniczne, że tak naprawdę niewiele trzeba robić, by piec działał jak należy, a w domu było ciepło.

Dodatkową zaletą pieca na pellet jest łatwość utrzymania urządzenia w czystości.”

Pompa ciepła czy piec na pellet?

W dobie rosnących cen opału warto rozejrzeć się za alternatywnymi źródłami ogrzewania domu. Dziś przyjrzymy się pompom ciepła i kotłom na pellet. Jedno i drugie jest rozwiązaniem proekologicznym. Jakie poza tym są ich zalety?

Zalety pompy ciepła

Bez wątpienia należy tu wymienić niższe koszty eksploatacji. Przy ostrożnych szacunkach możemy przyjąć, że całościowy koszt ogrzania budynku w sezonie grzewczym, będzie o 40% niższy, niż w przypadku kotła na pellet.

Kolejną zaletą jest wszechstronność. Pompa ciepła przydaje się nie tylko zimą do ogrzewania. Z jej pomocą latem możemy chłodzić pomieszczenia, pełni więc funkcję klimatyzatora. Dzieje się to w dwojaki sposób. Pasywny (neutralny) to nic innego jak oddawanie nadmiaru ciepła do gruntu. Aktywny, wykorzystujący pracę sprężarki.

Pompa ciepła jest bezobsługowa

Warto zaznaczyć, że w związku z wprowadzoną dla nowo budowanych domów dyrektywą, pompa ciepła to optymalne źródło ogrzewania umożliwiające spełnienie warunku zeroenergetyczności.

Kocioł na pellet: Jakie są jego zalety?

Pellet jako opał jest rozwiązaniem bardzo czystym. Porównując go np. do węgla, okazuje się, że podczas spalania emituje bardzo mało szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu i tlenki siarki. Dwutlenek węgla został wcześniej pobrany przez rośliny, z których wyprodukowano pellet, toteż spalając go, nie emitujemy „nowego” dwutlenku węgla do atmosfery.

Obsługa kotła na pellet wymaga niewiele czasu w porównaniu do innych kotłów na paliwa stałe. Co prawda potrzebne jest regularne czyszczenie, na które należy przeznaczyć około 1,5 godziny tygodniowo, ale za to popiół może być użyty jako nawóz.

Dodatkowo warto zauważyć, że pellet jest produktem ubocznym przemysłu drzewnego i stolarskiego. Pochodzi więc z biomasy, co czyni go surowcem biodegradowalnym.

Posumowanie

Oba rozwiązania są godne polecenia. To ekologiczne i ekonomicznie uzasadnione rozwiązania. Biorąc jednak pod uwagę bezobsługowość, niższe koszty eksploatacji, możliwość uzyskania dofinansowania na zakup oraz całkowity brak emisji szkodliwych substancji to jednak pompy ciepła wysuwają się na prowadzenie.

Czym ogrzewać dom? Wybierz kotły na pellet!

Dom można ogrzewać na różne sposoby. Jedną z możliwości jest pellet. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się to paliwo oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Kocioł na pellet – najważniejsze informacje

Dobry kocioł na pellet to inwestycja na lata. Jednak przed jego zakupem należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych kwestii. Duże znaczenie ma moc grzewcza, a także sprawność spalania i wyposażenie kotła.

Kotły na pellet wypierają konwencjonalne źródła ciepła. Paliwo, którym są napędzane jest o wiele bardziej korzystnym materiałem niż węgiel czy drzewo. Pellet jest odnawialnym źródłem energii, które jest zgodne z wymaganiami antysmogowymi.

Pellet

Pellet to rodzaj paliwa, który w ostatnich latach stał się coraz bardziej popularny. Jest on tworzony z odpadów drzewnych jak wióry, zrębki czy trociny. W stosunkowo niewielkiej objętości produktu znajduje się sporo substancji.

Paliwo to ma bardzo parametry energetyczne, a także jest bardzo łatwe w użytku. Świadectwem ich jakości są specjalne certyfikaty.

Obecnie na rynku dostępne są bardzo zaawansowane kotły na pellet, które spełniają wszystkie wymagania energetyczno – emisyjne klasy 5. Niektórzy producenci dodatkowo oferują specjalne zbiorniki na pellet, które umożliwiają przechowywanie większej ilości pelletu.

Zastanawiając się nad sposobem ogrzewania domu, z pewnością warto rozważyć zakup kotła na pellet. Jest to niezwykle ciekawe rozwiązanie, które zasługuje na sporą uwagę. Kotły na pellet są dostępna w bardzo atrakcyjnych cenach. Nowoczesne modele są wyposażone z specjalne sterowniki, moduły internetowe oraz pojemne zasobniki na paliwo. Bez względu na wybrany model, można powiedzieć, że kocioł na pellet to praktyczny i ekologiczny system grzewczy, z którego każdy użytkownik z pewnością będzie zadowolony.