Korzyści jakie przynosi ogrzewanie pompą ciepła

W ostatnim czasie w szybkim tempie rosną koszty ogrzewania. W tej sytuacji wiele osób zastanawia się nad inwestycjami, które nie tylko obniżą koszty ale będą także służyć ekologii. Bardzo dobrym tego przykładem są pompy ciepła.

 

Czym są pompy ciepła?

Główną funkcją tych urządzeń jest ogrzewanie wnętrz. Zasada działania pompy ciepła jest bardzo podobna do tej, jaka występuje w lodówkach. Różnica polega jednak na tym, że pobrana energia zostanie wykorzystana do ogrzewania wnętrz. W przypadku pomp ciepła głównymi źródłami wspomnianego ciepła mogą być powietrze, grunt albo woda.

Pompy ciepła zastępują kotły zasypowe. W urządzeniach tych występują dwa źródła ciepła a ich działanie sprowadza się do przepompownia powietrza pomiędzy źródłem dolnym a górnym. Aby instalacja mogła właściwie spełniać swoje funkcje, muszą w niej występować takie elementy jak: sprężarka, zawór dławiący, czynnik chłodniczy, skraplacz a także parownik. Wiele osób mylnie sądzi, że pompy ciepła same wytwarzają końcowe ciepło. Tymczasem one zajmują się właśnie przepompowywaniem ciepła. Aby inwestycja w pompę ciepła przyniosła dobre efekty, pompa musi być właściwie dobrana do zapotrzebowania na ciepło, jakie występuje w konkretnym domu. Warto więc korzystać z porad fachowców, którzy potrafią idealnie dobrać parametry.

Osoby planujące nabyć pompę ciepła często zastanawiają się także nad wyborem konkretnej pompy. Okazuje się, że pod względem kosztów eksploatacji bardziej opłaca się wybrać pompę gruntową. Jednocześnie ten rodzaj pomp odznacza się wysokim kosztem montażu. Sytuacja odwrotna występuje w przypadku pomp powietrza.

 

Jakie korzyści można uzyskać dzięki inwestycji w pompę ciepła?

Najważniejsze zalety związane z pompami ciepła to niskie koszty ogrzewania, bezobsługowość oraz bezpieczeństwo. Warto też pamiętać, że są to urządzania, które służą ekologii, bo nie występuje tu emisja spalin. Bardzo ważne jest także to, że do zasilania pompy ciepła w domu można wykorzystać samodzielnie wyprodukowaną energię elektryczną, która pochodzi z instalacji fotowoltaicznej. Przy takiej kombinacji koszty ogrzewania będą zdecydowanie najniższe. Pompa ciepła to także ogromna wygoda. Urządzenie to nie wymaga stałego nadzoru. Wystarczy je prawidłowo ustawić i będzie samo wykonywać właściwą pracę.